عضو نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی: استفاده از فن‌آوری‌های نوین، گامی موثر در راستای حفظ محیط زیست

 

عضو نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: استفاده از فن‌آوری‌های نوین، گامی موثر برای حفظ محیط زیست و عاملی برای صرفه‌جویی است.

به گزارش ستاد خبری چهارمین همایش ملی فن‌آوری‌های نوین صنعت ساختمان، رضا ایرانی، عضو نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی، در حاشیه برگزاری این همایش، گفت: استفاده از این فن‌آوری‌ها در کشور باید قانونی و الزامی شود و این امر نیاز به حمایت‌های مالی دارد.

وی با اشاره به هزینه‌های بکارگیری این فن‌آوری‌ها در کشور، ادامه داد: علیرغم اینکه استفاده از فن‌آوری‌های نوین یک امر هزینه بر است، اما در آینده با توجه به مسائل زیست محیطی و انرژی، می‌تواند صرفه‌جویی‌های زیادی در بازیافت انواع انرژی‌ها و آب، به دنبال داشته باشد.

عضو نظام مهندسی ساختمان، گفت: این امر سبب می‌شود انرژی‌ها دوباره احیا گردد و با انجام حمایت‌های لازم بازخورد خوبی هم خواهد داشت.

ایرانی تصریح کرد: اگر فن‌آوری‌های نوین در در بحث ساخت‌وساز و انبوه‌سازی لحاظ شود، منجر به صرفه‌جویی می‌شود زیرا از زمانبر شدن ساخت‌وساز جلوگیری کرده و زمان، انرژی و مصرف کاهش اثرگذاری خواهد داشت.

وی همچنین به مثالی موردی برای صرفه‌جویی انرژی در استفاده از فن‌آوری‌های نوین اشاره کرد و افزود: اگر از پنجره 2 جداره در ساختمان استفاده شود در حدود 10 سال بازگشت انرژی، خواهیم داشت.

عضو نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: در بحث صنعت ساختمان حتی از کشورهای متوسط نیز عقب‌تر هستیم و با آن‌ها فاصله فراوانی داریم.

ایرانی افزود: یکی از دلایل این عقب‌افتادگی در بحث ساختمان به دلیل فرهنگ جاری این صنعت در کشور ماست و دلیل دیگر آن نیز ارزان بودن انرژی‌هاست که اگر این امر محقق شود می‌توانیم در بهسازی و نوسازی فن‌آوری‌های نوین را اعمال کنیم.