دومین همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان

دکتر مظاهریان

مظاهریان دردومین همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان: بهینه‌سازی مصرف انرژی ابتدا ازساختمان‌های دولتی آغازشود

معاون مسکن وساختمان وزارتخانه راه و شهرسازی با بیان اینکه بهینه‌سازی مصرف انرژی ابتدا می بایست از ساختمان های دولتی آغازشود ازاقدامات وزارتخانه متبوعش برای اجرایی کردن بهره وری انرژی درساختمانهای دولتی و خصوصی خبر داد.

حامد مظاهریان در دومین همایش اجرای قوانین انرژی درساختمان ضمن بیان مطلب فوق و با ذکرمقدمه ای اظهارداشت: بشر در میزان مصرف انرژی فسیلی در وضعیت خطرناکی است به طوری که این وضعیت قابل چشم پوشی نیست و این امر نه تنها کاهش منابع انرژی را در بر دارد بلکه نسل بشر را نیز در معرض تهدید قرار می  دهد.

وی با بیان اینکه این تهدیدات جهانی به مرحله  ای رسیده که جهان به یک اتفاق نظر در کاهش مصرف انرژی رسیده است تاکید کرد:چند سال پیش بحث ها و اختلاف نظرهای بسیاری درباره این موضوع بین دانشمندان وجود داشت و یک دو دستگی بین صاحب نظران در این باره وجود داشت. اما اکنون همه به یک اقناع کلی درباره جدی بودن مخاطرات این امر رسیده اند و تعهداتی نیز برای کاهش میزان مصرف انرژی  های فسیلی در بین کشورهای مختلف منعقد شده و بر این اساس کشور ما ملزم شده است 14 درصد از تولید گاز کربنیک خود را کاهش دهد.

مظاهریان افزود: در این تعهدات جهانی احساس خطر برعهده کشورها وجود دارد و یکی از مهمترین بخش ها بخش ساختمان است چرا که برای کاهش مصرف انرژی در واحدهای صنعتی اقدامات مشخصی باید انجام داد و شاید فقط بحث اصلی یک پروسه زمانی انطباق پذیر و مسئله تامین مالی باشد.

وی تاکید کرد: ولی بخش ساختمان 23 میلیون خانوار را شامل می  شود و دارای اجزای کوچک تری است و به همان میزان تبعات اجتماعی فراوانی را به دنبال دارد بنابراین با توجه به این امر سختی این کار میان  بخشی بودن این مهم است.

معاون مسکن وساختمان با تاکید براین امر که به نظر می  رسد در چهار بخش لازم است اقدامات لازم صورت گیرد گفت: در ابتدا ما نیازمند تصویب آئین  نامه  ها و قوانین لازم  الاجرا هستیم. در این راستا تدوین آیین ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف درحال تصویب است که از شفافیت لازم برخوردار است و در قالب آن آئین  نامه مرتبط با آن نیز در حال تصویب است که امیدواریم در سال آینده اجرایی شود.

وی افزود: علاوه بر بحث قانون ،مسئله تامین مالی نیز مهم است چرا که اجرایی کردن چنین فرآیندهایی طیف گسترده­ای را در بر می  گیرد و بحث تامین مالی همیشه از بحث  های جدی است زیرا کاهش مصرف انرژی مستلزم استفاده از فناوری  های نوین است که اجرایی کردن آن هزینه  بر و تامین این هزینه برعهده خانوارها است.

معاون مسکن و ساختمان تاکید کرد: بحث سوم موضوع نظارت است. ما باید یک سیستم نظارتی را ایجاد کنیم که از عملیاتی شدن این فرآیندها اطمینان لازم حاصل کنیم.

وی خاطرنشان ساخت: علاوه براین چهارمین موضوع ، بحث اطلاع رسانی به مردم و متخصصان است که برگزاری این همایش اقدامی مطلوب در راستای تحقق این هدف است. معاون مسکن و ساختمان وزارتخانه راه شهرسازی با اشاره به تجربه بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان ها در کشور فرانسه تاکید کرد:در کشور فرانسه برای بهینه  سازی مصرف انرژی 1 میلیارد یورو بودجه در نظر گرفته شده و به ازای هر فرد بزرگسال 8 هزار یورو با تسهیلات صفر درصد واگذار شده است .علاوه بر این 30 درصد تخفیفات مالیاتی نیز در نظر گرفته شده و حمایت های و تسهیلات ویژه ای برای افراد کم درآمد نیز مدنظر گرفته شده است.

بهینه‌سازی مصرف انرژی ابتدا ازساختمان‌های دولتی آغازشود/شهرداری بهره‌وری انرژی درساختمان‌ها را پایش کند/صرفه‌جویی انرژی درساختمان‌ها باید واقع گرایانه باشد

وی با تاکید براین امر که در این طرح فقط فرآیندها رصد شده است اظهارداشت: بنابراین در چنین الگویی کنترل فرآیندها از لحاظ انطباق قطعات و فن آوری های استفاده شده با استانداردهای تدوین شده از اولویت­ های اصلی است.

مظاهریان گفت:در چنین فرآیندی جالب است که الگوی اجرایی شدن بهینه  سازی مصرف انرژی در ساختمان  ها فقط شامل دو مولفه به کارگیری پنجره های دوجداره و نیز عایق کاری سقف محدود شده است و این امر بیانگر آن است که هدف  های غیرقابل وصول در این طرح دیده نشده است و تنها هدف دولت فرانسه این است که با استفاده از نظام تامین مالی و کنترل فرآیندها خانوارها را به سمت دوجداره کردن ساختمان های خود و نیز عایق کاری سقف  ها سوق دهد.

وی تصریح کرد:براساس این طرح مقرر شده در بازه زمانی دو ساله 100 هزار واحد مسکونی بهینه ­سازی شود که البته آنها امیدوارند این رقم به 500 هزار واحد افزایش پیدا کند. بنابراین با بهره ­گیری از این الگو در کشور ما نیز لازم است که برای بهینه سازی مصرف انرژی تحقق پذیری و نیز واقع  گرایی مدنظر قرار گیرد.

مظاهریان خاطرنشان ساخت: براین اساس لازم است که با دید واقع  بینانه به این بخش نگریسته شود به طوری که آیتم  هایی نظیر درآمد خانوار، تنوع اقلیمی، فرهنگ و… از جمله مواردی است که در این راستا می  بایست حتما لحاظ شود.

معاون مسکن وساختمان وزارت راه درهمین حالاز دو اقدام مهم وزارتخانه راه برای بهره وری انرژی درساختمانها نام برد وگفت: اولین اقدام وزارتخانه دراین راستا اصلاح مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان است که این مبحث خوشبختانه شورای تدوین مقررات ملی ساختمان در حال اصلاح است و به زودی یک گزارش جامع در این زمینه ارائه خواهد شد. وی درتشریح اقدام دوم وزارتخانه نیز گفت: اقدام دوم وزارت راه،تدوین آئین نامه اجرایی ماده 18 است که در قالب آن ساختمان ها به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم شده  اند. باور ما بر این است که اگر واقعا اراده جدی برای بهینه ­سازی مصرف انرژی در ساختمان  ها وجود دارد دولت باید ابتدا خود آغازگر این امر باشد.

مظاهریان افزود:بنابراین با این رویکرد در بخشی از این آئین  نامه به ساختمان های دولتی برای کاهش مصرف انرژی براساس تعهدات تعیین شده ضرب  العجل داده شده است و در صورت عمل نکردن به آن ابزارهای تنبیهی نیز در نظر گرفته شده است.

وی درباره ساختمان های بخش خصوصی نیز گفت:در خصوص ساختمان  های خصوصی نیز ساختمان  ها به دو گروه در حال ساخت و یا ساخته شده تقسیم شده  اند. درمورد ساختمان های در حال ساخت الزامات آئین  نامه ای حتما باید رعایت شود و مراکز صدور پروانه نیز باید این مسئله را از نظر انطباق  پذیری و توصیه های مبحث 19 پایش کنند و به طوری که آنها حق ندارند به ساختمان  هایی که آئین  نامه مذکور را رعایت نکرده اند پایان کار ارائه دهند.

معاون مسکن و ساختمان تاکید کرد: در بخش ساختمان  های موجود نیز مقرر شده که درزمان معامله،فروشنده ملزم شود که نسبت به رعایت مبحث نوزدهم درساختمان مورد معامله به فروشنده تعهد بدهد. مقرر شده این طرح ها به صورت پایلوت در سه استان اجرایی شود و برگزاری این همایش نیز فرصت مغتنمی است تا صاحب  نظران اظهارات خود را دراین زمینه عنوان کنند

منبع خبر : http://www.tceo.ir/ContentViewer.aspx?DataID=43783