fiber_manual_recordبرگزاری همایش فناوری های نوین صنعت ساختمان یکی از راهکارهای آشنایی اقشار مختلف جامعه با اصول صنعتی سازی است

برگزاری همایش فناوری های نوین صنعت ساختمان یکی از راهکارهای آشنایی اقشار مختلف جامعه با اصول صنعتی سازی است

نیاز گسترده و روزافزون کشور به تأمین ساختمان و مسکن، ضرورت استفاده از فناوری های نوین و مصالح جدید به منظور افزایش سرعت ساخت، ارتقاء کیفیت ساخت، سبک سازی، افزایش مقاومت در برابر زلزله، افزایش عمرمفید ساختمانها، کاهش هزینه ها و نیز بهبود الگوی مصرف انرژی ساختمانها را بیش از پیش مطرح ساخته است. ارتقاء سطح علمی و تخصصی جامعه مهندسی کشور و آشنایی با فناوری ها و مصالح جدید ساختمانی، همچنین بازنگری در اجرای ساختمانها از روش های سنتی به صنعتی و استفاده از فناوری های نوین و مطابقت این روش ها با معماری ایران و شرایط اقلیمی کشور، راهکارهای مناسبی برای استفاده عملی از این سیستم های نوین می باشد. از جهت دیگر چنین تحولاتی موجب گسترش سرمایه گذاری زیربنایی و اصولی در صنعت ساختمان خواهد شد و در نهایت، تقاضا برای ساختمانهای جدید را افزایش می دهد. به همین دلیل در مصاحبه ای به بررسی ویژگی‌های این فناوری ها در صنعت ساختمان از نگاه ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی مهندس محمد حسین شرکاء خواهیم پرداخت.

نقش سازمان نظام مهندسی ساختمان در اجرائی نمودن استفاده از فن آوری های نوین صنعت ساختمان؟

امروزه استفاده از فن آوری های نوین در اکثر صنایع از جمله صنعت ساختمان به امری عادی تبدیل گردیده است چرا که با افزایش جمعیت و به تبع آن نیاز روز افزون به مسکن، رویکرد به روش های صنعتی تولید مسکن ضروری به نظر می رسد.

بر اساس قانون برنامه پنج ساله کشور و توجه ویژه به استفاده از فناوری های نوین و صنعتی سازی ، استفاده از تکنولوژی های جدید ساخت و ساز در احداث سالانه بیش از یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز به گذار از شیوه سنتی به مدرن بیش از پیش را محسوس می نماید.  در استان خراسان رضوی نیز سهم قابل توجهی از ساخت و سازهای مسکن با استفاده از فناوری های نوین بوده است.

برای رفع نیاز مسکن الزاماً می بایست، استفاده از تکنولوژی های جدید صنعتی و کارخانه ای در دستور کار قرار گیرد. اهمیت ساخت مقاوم ساختمان ها در برابر زلزله، لزوم توجه به سرعت احداث بنا و اهمیت صرفه جوئی انرژی از مواردی است که لزوم استفاده از فناوری های نوین را تأکید می نماید.

بعلاوه امروزه میزان سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت ساختمان، یکی از شاخص های اصلی تعیین نقش و جایگاه آن در سیاست های کلان اقتصادی هر کشور می باشد. بنابراین با استفاده از اهمیت بخشی صنعت و تأکید برآن می توان به نیاز تولید مسکن و سرمایه گذاری مورد نیاز آن پاسخ داد.

با توجه به شناخت سطحی بسیاری از مهندسان از فناوری های نوین و عدم شناخت عموم مردم، سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی در تمامی ادوار در برگزاری همایش فناوری های نوین در صنعت ساختمان در جهت رشد سطوح علمی مهندسین و آشنائی و به روز کردن آنان بواسطه برگزاری آموزش ها و کارگاه‌ها مشارکت نموده که مورد استقبال گسترده جامعه مهندسی استان نیز قرار گرفته است. هرچند توفیق در کسب نتایج مطلوب در گرو جلب نظر تمامی گروه های درگیر در صنعت ساختمان است؛ اما حصول به این مهم ضرورت فرهنگ سازی را مشخص می نماید. در این راستا می بایست برای ترویج استفاده از فناوری های نوین در بخش ساخت وساز، با برپایی همایش های ملی و بین المللی زمینه های فرهنگ سازی و آشنایی اقشار مختلف جامعه با اصول صنعتی سازی و کاربرد فناوری های نوین را مهیا نمود که خوشبختانه در این خصوص استان خراسان رضوی از جایگاه خوبی برخوردار می باشد.

 

همانطور که مستحضرید پنجمین همایش فن آوری های نوین صنعت ساختمان در حال برگزاری می باشد، چه دستاوردهایی این همایش برای جامعه مهندسی خواهد داشت؟

توسعه صنعت ساختمان، یکی از مظاهر رشد و توسعه کشورها محسوب می‌شود. بیشترین سهم انباشت سرمایه ثابت و بالاترین سهم اشتغال در بخش صنعت و جذب افراد تحصیل‌کرده و کارآمد در این بخش وجود دارد.

ارتقاء کیفیت در تولید مصالح، شیوه‌های طراحی و اجرا، سرعت‌ بخشیدن به روند ساخت و ساز، رقابت در پیشرفت تکنولوژی، استفاده بهینه از نیروی کار و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین ساخت، جزء مؤلفه‌های تأثیرگذار در این صنعت به شمار می‌آیند. بنابراین استفاده از فن آوری های نوین با توجه به سرعت روند ساخت و ساز و استانداردسازی مصالح ساختمانی و به روز نمودن سیستم های انرژی و بسیاری از آیتم های دیگر موجبات رونق در صنعت ساخت و ساز را فراهم و توجه ویژه مهندسان به این امر منتج به بهره برداری صحیح و اصولی خواهد گردید و بی گمان اگر گردش مالی در حوزه ساخت و ساز با درک نیازهای مناطق بومی و جغرافیایی انجام گیرد به درک مفهوم اعتبار مهندسی نیز کمک شایان توجهی خواهد نمود.