fiber_manual_recordاستاندار خراسان رضوی در همایش ملی فن آوری های نوین صنعت ساختمان: سهم 42 درصدی بخش مسکن در هدر رفت انرژی1 اسفند 1395

 

استاندار خراسان رضوی گفت: بخش مسکن با سهم 42 درصدی بزرگترین مصرف کننده و هدر دهنده انرژی در کشور است.

به گزارش ستاد خبری چهارمین همایش ملی فن آوری های نوین صنعت ساختمان، علیرضا رشیدیان در مراسم افتتاحیه این همایش با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام توسط سازمان آیسسکو گفت: این همایش، درراستای تجلی مفهوم عینی پایتخت فرهنگی برای جهان اسلام است.

استاندار خراسان رضوی افزود: محور موضوعی این همایش در تداوم خط راهبردی دوره قبلی و تمرکز بر موضوع توسعه پایدار و بازاندیشی ضرورت توجه و نگاه جامع به کلیه مولفه های توسعه شهری است.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: بخش مسکن و ساختمان با سهم 42 درصدی، بزرگترین مصرف کننده و  هدر دهنده انرژی در کشور است و با اجرای راهکارهای کم هزینه و اعمال استاندارهای تدوین شده می توان تا 30 درصد مصرف انرژی در این بخش را کاهش داد.

رشیدیان اظهار کرد: طبق عکس برداری هوایی از شهر، میزان هدر رفت انرژی در بخش شرقی مشهد که بخش کمتر توسعه یافته ایست، چندین برابر سمت غربی آن است و این نشان دهنده نقش ساختمان های غیر استاندار د در هدر رفت انرژی شهرهاست.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: با نگاهی به تاریخ و الگوی های مهم معماری ایرانی، می توان به باز تعریف مفاهیم در هم گرایی فرهنگی و ایدئولوژیک شهر و حقیقت هویت ایرانی دست یافت.

وی با اشاره به اینکه مثال بسیار عینی و روشن آن، مجموعه محوری و بسیار فاخر روضه منوره حرم حضرت امام رضا (ع) است، افزود:  بیش از 10 قرن پیش، مجموعه معماران ایرانی اسلامی با درک عمیق از فرهنگ اقلیم اقتصاد مولفه ها زیست محیطی و از همه مهمتر ارزش های انسانی به تعریف دقیقی از این هنر به تناسب هنر ایرانی اسلامی پرداختند.

رشیدیان تأکید کرد: عمر متوسط ساختمان ها در کشور به زیر 25 سال رسیده و روند استهلاک آنها به دلیل عدم توجه به فن آوری های پایا و روش های اجرایی مناسب، باعث هزینه های مستمر سالانه شهروندان شده است. از طرفی نیاز سالانه حدود یک میلیون واحد در حوزه مسکن شهری و تاثیر بسزای آن، هم از لحاظ اقتصادی و هم از نظر اجتماعی و فرهنگی بسیار حائز اهمیت است.

وی عدم رعایت استاندارهای ایمنی و بهداشت در ساختمان ها را تهدیدی جدی برای شهرها دانست و افزود: بحث های ایمنی اطفا و اعلام حریق به ویژه در ساختمان های بلندمرتبه به تهدیدی جدی و ملموس بدل شده و تجارب ساختمان های حادثه دیده در تهران و مشهد، گواهی بر ضرورت اجرای شاخص های ایمنی و استفاده از تکنولوژی های نوین در این گروه از ساختمان ها است.

استاندار ادامه داد: همه این شرایط، پس آمدهای عدم توجه به توسعه پایدار در حوزه صنعت ساختمان است. امری ضروری، که خود را در کاهش قابلیت زندگی در کلانشهر، ناکارآمدی اقتصادی و بحران منابع زیستی، نشان داده و باعث بروز انواع مشکلات و بحران ها در توسعه مسکن می گردد.

وی ادامه داد:  توسعه در قالب یک مفهوم در رشد فیزیکی و بهره بروی شهرها موضوعیت پیدا کرده و اقتصاد تنها مولفه پایدار در شکل دهی و  رشد این مفهوم می شود