fiber_manual_recordمصرف انرژی در ایران ۳برابر استانداردهای جهانی است16 اسفند 1397

‍‍ ‍‍ ?مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی :
?مصرف انرژی در ساختمان های ایران 3 برابر استانداردهای جهانی است
مدیرکل دفتر مقررات ملی کنترل ساختمان، وزارت راه و شهرسازی گفت: حدود 40 درصد از انرژی مصرفی کشور رقمی معادل 430 میلیون بشکه نفت است و حدود 3 برابر استاندارهای جهانی در بخش ساختمان مصرف می شود.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه همایش فن آوری های نوین صنعت ساختمان، حامد مانی فر امروز در آئین افتتاحیه پنجمین همایش ملی فن آوری های نوین صنعت ساختمان با رویکرد ساختمان های بلند مرتبه با بیان این مطلب افزود: این حکایتی از هدر رفت وسیع سرمایه عظیم ملی دارد، علاوه بر هدر رفتی که به دلیل کیفیت پایین مصالح در صنعت ساخت و ساز رخ می دهد، مصرف بالای انرژی در صنعت ساخت و ساز و طول دوره ساخت و ساز نسبتاً طولانی در ایران از دیگر عواملی هستند که بهره وری پایین در این صنعت را به همراه دارند.

وی ادامه داد: بر اساس آمار و شواهد در حال حاضر بهره‌وری عوامل و نهادهای مولد عرصه ساخت و ساز از جمله زمین، منابع مالی و انرژی، پایین تر از میانگین جهانی است و اتلاف منابع بسیار زیادی در این صنعت به دلیل پایین بودن بهره وری رخ می دهد. تنها در یک مورد از گزارشات نشان می دهد که حدود 30 درصد از ظرفیت سیمان تولیدی کشور، در فرآیند اجرای پروژه های عمرانی تلف می شود.
مانی فر تصریح کرد: پس از اتمام دوره ساخت و ساز نیز، به دلیل عمر پایین ساختمان ها در نتیجه کیفیت پایین ساخت، هدر رفت سالانه چهار هزار میلیارد تومان دیگر از سرمایه های ملی کشور روی دیگر سکه بهره وری و اتلاف انرژی در صنعت ساخت و ساز است.
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی یادآورشد: در هر صورت با کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان و نزدیک شدن به حد استانداردهای جهانی، شاهد صرف جویی 100 روز از صادرات فعلی نفت کشور با صادرات روزانه 2.5 میلیون بشکه در مصرف انرژی خواهیم بود.
مانی فر گفت: ایران در شاخص رقابت پذیری جهانی، در آمادگی فن آوری رتبه97 ، در پیشرفته بودن بنگاه های تجاری رتبه 109 و در نوآوری رتبه ی 89 را در میان 138 کشور جهان در سال2016 داشته است. همچنین رتبه 76 در رقابت پذیری جهانی میان 138 کشور نیز حکایت از نیاز به تصمیم سازی های گسترده برای توسعه فن آوری های نوین و نوآوری در کشور دارد.
وی با اشاره به بحران های ساخت و ساز اظهار کرد: شاید هیچ عرصه ی صنعتی مانند صنعت مهم ساخت و ساز، این گونه در ارتباط تنگاتنگ با نیروهای متخصص و عرصه های مختلف تکنیکی نباشد، از این منظر سرمایه های زیادی از کشور مصروف به امر ساخت و ساز هستند. چالش های مدیریت پروژه، مشکلات عرصه طراحی و مهندسی و چالش های تعمیر و نگهداری ساختمان که امروز در کشور شاهد هستیم، پیش از آن که چالش هایی تکنیکی باشند، چالش هایی انسانی هستند.
مانی فر ادامه داد: ساخت و ساز غیرصنعتی و حتی نیمه صنعتی که امروز کشور ما نیز درگیر با آن است، وابستگی این عرصه ها به تخصص، توان و اراده انسانی را دو چندان می کند. صنعت ساختمان به دلیل همین چالش های انسانی، اتلاف سرمایه های انسانی را به همراه دارد و تبلور این مساله در پایین بودن شاخص های بهره وری نیروی کار در این صنعت به چشم می آید.
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این که هدف گذاری های ارزشمندی نیز در قالب برنامه های ملی برای توسعه این صنعت در نظر گرفته شده است، گفت: BIM یا همان انقلاب چهارم عرصه ساختمان را می توان یکی از شاخه های فعال دانش محور در عرصه ساخت و ساز در جهان معاصر دانست که پیوند عمیقی با علوم رایانه ای و توسعه های IT دارد، این مهم در آغاز نیاز به شناخت دقیق وضعیت موجود کشور از دریچه کاربست BIM (انقلاب چهارم عرصه ساختمان) دارد که از مجرای پژوهشی کلی نگر و در قالب گزارشی هدفمند از این وضعیت تأمین می شود.
وی با اشاره به نظام آموزشی در حوزه بی آی ام اظهار کرد: محتوی آموزش در دانشگاه مرتبط با BIM (انقلاب چهارم عرصه ساختمان) گفت: 64 درصد معتقدند در رابطه با بی آی ام آموزش داده نمی شود و تلقی دانشجویان از نقش دانشگاه در این زمینه این است که دانشگاه نقش خود را نتوانسته ایفا کند، هم چنین حدود 48 درصد پرسش شوندگان معتقدند که استادان آشنایی لازم را در این حوزه ندارند.
وی هم چنین به عدم تناسب نقش بیمه ها، مدل سازی در این روش و تشکیل کارگروه ویژه در این زمینه اظهار کرد: ایجاد کارگروه در مهرماه توسط وزیر به دولت پیشنهاد شد تا این کارگروه و ضرورت سند زیرساخت را تصویب کند؛ که دولت موافقت کرده کارگروهی را با مسئولیت وزارت راه و شهرسازی تشکیل و این وزارتخانه مکلف به تدوین سند بی آی ام کشور شده است.