fiber_manual_record۴۸درصد تغییر اقلیم به خاطر ساختمان سازی است17 اسفند 1397

‍‍ ‍‍ ?۴۸درصد تغییر اقلیم به خاطر ساختمان سازی است

? استاد دانشگاه علم و صنعت در حاشیه برگزاری پنجمین همایش ملی فن آوری های نوین صنعت ساختمان گفت: امروزه تغییر اقلیم مهمترین چالش است که جهان با آن مواجه است.
به گزارش دبیرخانه پنجمین همایش فن آوری های نوین صنعت ساختمان دکتر سید مجید مفیدی شمیرانی اظهار داشت: در هر ۲۰ دقیقه یک موجود منقرض می شود. این یکی از خطراتی است که جامعه جهانی با آن مواجه است. از طرفی منابع در اختیار ما نیز تغییر می کند به این جهت ما با دو مسئله مواجه ایم که هر دو به تنهایی می تواند باعث از بین بردن انسان شود.

دکتر مفیدی گفت: در واکنش به این تغییرات بحث توسعه پایدار مطرح شده است. تا ادامه حیات انسان را با روش‌های توسعه پایدار تضمین کند؛ اما بر اساس مطالعات، آنچه بیشترین تاثیر را بر تغییر اقلیم دارد، ساختمان سازی است. طبق آمار حدود ۴۸ درصد تغییر اقلیم به خاطر ساختمان سازی است.
این استاد دانشگاه یاد آور شد: ۶۰ درصد دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه ناشی از تغییر اقلیم بوده است. البته این تغییرات اقلیم که منجر به خشک شدن دریاچه ها می شود، موضوعی جهانی است. در آمریکا هم ۱۵ دریاچه خشک شده است. هم چنین در قرقیزستان دریاچه آرال خشک شده است‌.
مفیدی گفت : با توجه به اینکه صنعت ساختمان بیشترین تأثیر را بر اقلیم می‌گذارد، بررسی اقلیم نیز استفاده از سوخت های فسیلی می طلبد، که ساختمان‌های با مصرف انرژی صفر ساخته شوند و از انرژی های تجدید پذیر مانند خورشیدی، آب، باد، زمین، گرمایی، زیست توده و برق آبی برای تامین انرژی آنها استفاده شود.
وی تأکید کرد: راهکار مشخص، استفاده از انرژی های تجدید پذیر است. البته اجرایی کردن این راهکار نیازمند زمان است. در حال حاضر ۷۰ هزار مگاوات برق تولید می کنیم. و این در طول ۷۰ سال به این نقطه رسیده ایم بنابراین انرژی های تجدید پذیر به مرور وارد چرخه خواهند شد.
مفیدی تصریح کرد: در کشور آمریکا از حدود ۳۰ سال پیش استفاده از انرژی های تجدید پذیر در دستور کار قرار داشته و اکنون حدود ۲۵ درصد از مصرف انرژی آنها از طریق انرژی های تجدیدپذیر تامین می شود.
وی یاد آور شد: البته برخی کشورها مسیر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را به سرعت طی کرده و در کشور سوئد هم اکنون ۹۰ درصد از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند.
وی درباره مصرف سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز اظهار کرد: استفاده از سوخت های فسیلی و مصرف نفت و گاز مانند این است که پول را بسوزانیم تا گرم شویم.
مفیدی گفت: در حال حاضر دانش انرژی های تجدیدپذیر در اوج است؛ اما مسائلی باعث شده تا مردم به استفاده از انرژی های تجدید پذیر اقبال نداشته باشند.
وی ادامه داد: امکانات استفاده از انرژی های تجدید پذیر به نسبت گذشته بسیار ارزان شده است و به عنوان مثال قیمت سلول های خورشیدی در مقایسه با ۴۰ سال قبل به یک دو هزارم کاهش یافته است.
وی درباره مصرف انرژی در ساختمان ها اظهار داشت: ساختمان های بلند مرتبه پرمصرف هستند و با افزایش طبقات مصرف انرژی به صورت تصاعدی افزایش می یابد، اما در مناطقی که قیمت زمین بالاست چاره ای جز بلند مرتبه سازی نیست. بنابراین باید در این ساختمان ها اقداماتی انجام شود که ساختمان صفرانرژی شود.
مفیدی به شرایط اقلیمی ایران اشاره کرد و گفت: در کشور ما به طور متوسط ۳۰۰ روز آفتابی داریم و سرمایه گذاری در بحث های انرژی های تجدید پذیر خورشیدی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.
وی یادآور شد: البته خراسان و شرق کشور ظرفیت مضاعف به نام باد نیز دارد که در گذشته از باد برای آسیاب کردن گندم استفاده می‌کردند و نمونه آن را در آسبادهای خواف در خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان شاهد هستیم .
t.me/ncmct5