fiber_manual_recordدر حاشیه چهارمین همایش ملی فن‌آوری‌های نوین صنعت ساختمان، عنوان شد: استفاده از فن‌آوری‌های نوین یک الزام است نه انتخاب1 اسفند 1395

به کارگیری فن‌آوری‌های نوین صنعت ساختمان برای رفع مشکلات این حوزه ضروری است.

به گزارش ستاد خبری چهارمین همایش ملی فن آوری های نوین صنعت ساختمان، حسین منفرد اصل، مدیر فنی بخش انرژی و تاسیسات گروه صنایع گیتی پسند در حاشیه این همایش گفت: علت ورود فن آوری های نوین در عرصه ساختمان، نیاز این حوزه به پاسخ مشکلاتی است که امروزه گریبان گیر آن است و این موضوع در حقیقت یک ضرورت برای این بخش است نه انتخاب.

وی با اشاره به ریشه بروز این مشکلات، افزود: بخش عظیم این مسائل بدلیل تغییرات اقلیمی و کمیاب شدن منابع انرژی رقم خورده است و منجرشده فعالان حوزه ساختمان به فکر استفاده از تکنولوژی های جدیدی باشند که درعین بالا بردن کیفیت ساختمان، به کاهش مصرف انرژی به حداقل رساندن آسیب های محیط زیست بیانجامد.

منفرد اصل ادامه داد: بخش مهمی از ساختمان در واقع میزان مصرف انرژی در ساختمان است و ساختمان مثل هر وسیله مصرف کننده انرژی مثل لوازم خانگی در واقع وسیله ای است که عملا ورودی آن، یک سری انرژی های دیگر را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: اما با این تفاوت که پیچیده است وعوامل و پارامترهایی که در مصرف انرژی ساختمان موثر هستند تعدادشان بسیار بیشتر از دیگر مصرف کنند های انرژی است.

مدیر فنی بخش انرژی و تاسیسات گروه صنایع گیتی پسند، بیان کرد: اگر بخواهیم قبل از ساخت، یک ساختمان را از نظر مصرف انرژی ارزیابی کنیم و دریابیم که آن ساختمان با مصالح و فن اوری ها و سیستم هایی که در آن استفاده شده در آینده چقدر مصرف انرژی دارد، باید از فن آوری اطلاعات و آی تی استفاده کرده و آن ساختمان را قبل از ساخت، شبیه سازی کنیم.

منفرد اصل اظهارکرد: در واقع مدل سازی انرژی ساختمان، محاسبه مصرف انرژی ساختمان در مرحله طراحی با توجه به عناصراستفاده شده در آن است.

وی افزود: با توجه به اینکه حدود 40 درصد مصرف انرژی در ساختمان ها اتفاق می افتد، شبیه سازی ساختمان قبل از ساخت در واقع یکی از پارامترهای مهم در طراحی ساختمان است.

منفرد اصل بیان کرد: مدل سازی ساختمان، وسیله و فرآیندی برای ارزیابی فنی و اقتصادی عناصر مصالح و سیستم های مورد استفاده در ساختمان است