fiber_manual_recordدر مراسم اختتامیه چهارمین همایش ملی فن آوری های نوین صنعت ساختمان در مشهد مقدس عنوان شد؛ فن آوری های نوین و توسعه پایدار امروز را مدیون گذشتگان هستیم1 اسفند 1395

به گزارش ستاد خبری چهارمین همایش ملی فن آوری های نوین صنعت ساختمان، دكتر حامد ماني فر در مراسم اختتاميه اين همايش اظهار كرد: اين همايش تحت مديريت دبيرخانه دائمی فن آوری های نوين با رويكرد توسعه پايدار در مشهد برگزار شد كه اين رويكرد تكليف زيادي بر گردن ما گذارده و محوريت كار ما را مشخص می كند.
وی افزود: بي شك برگزاری اين همايش حاصل تلاش ٥ هزار ساله مردم افتخار آفرين ايران در حوزه خلاقيت، فن‌آوری و هنر است و ما امروز ميراث دار اين همه تلاش و زحمت در اين حوزه هستيم.
مديرکل دفتر مقررات ملي و كنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازي با بيان اينكه ايرانيان در گذشته فعاليت هاي بسياري در حوزه توسعه پايدار انجام داده اند، اظهار كرد: ايرانيان باستان با شناخت ارزش بزرگ طبيعت و شناخت ٤ عنصر آب، باد، خاك و آتش برای حفاظت بهتر از محیط زیست تلاش کردند که باید ضمن استفاده از این عناصر برای تقویت آنها نیز کاری انجام دهند.
دکتر مانی فر با بیان اینکه در حوزه آب در گذشته اقدامات زیادی انجام شده است، عنوان کرد: از عنصر آب که امروزه ما بعنوان بحران از آن یاد می کنیم گذشتگان ما با تلفیق علم و دانش و صنعت آثاری مثال نزدنی به یادگار گذاشتند که از جمله آنها می توان به ساخت سدهای اصیل، پل بندهای چند منظوره مانند پل خواجو و سامانه عظیم آبرسانی دزفول که شاهکارهای بی نظیر معماری هستند، نام برد.
وی گفت: در خصوص استفاده از عنصر باد نیز سیستم های هوادهی، هوا رسانی و تهویه ساختمان ها و از همه مهم تر به ساخت بادگیرها می توان اشاره کرد که یکی از بزرگترین افتخارات ما این است که با ساخت آنها شهرهای ماندگاری در طول این سال ها در دنیا ایجاد کرده ایم.
مديركل مقررات ملي و كنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازي با اشاره به عنصر خاک افزود: خاک پاک این سرزمین زادگاه شهرهایی بوده است که امروزه در جهان می درخشند و به عنوان میراث جهانی خودنمایی می کنند.
مانی فر اظهار کرد: اگر امروز در این مکان ایستاده ایم و در خصوص فن‌آوری و توسعه پایدار صحبت می کنیم، دلیلش اعتماد به گذشتگان است و این جایگاه مدیون دانش آنهاست.
مديركل دفتر مقررات ملي و كنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازي ابراز امیدواری کرد: بی شک با کمی پایمردی، دقت، توجه، همکاری و همیاری، می توانیم قله های عظیم فن‌آوری را فتح کرده و جایگاه رفیع خود را در حوزه ساختمان و محیط زیست حفظ کنیم و ما نیز میراث دار خوبی چون گذشتگانمان برای آیندگان باشیم.