fiber_manual_recordنقشه پهنه های پرخطر مشهد تا پایان سال تهیه میشود، خط و نشان دولتی ها برای ساخت و ساز روی گسل27 آذر 1396

مصاحبه رییس دفتر منطقه شمال شرق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با روزنامه شهرآرا

زهرا اسکندریان- «ساخت‌وساز بر روی گسل در ۱۰ شهر ممنوع می‌شود» این خبری بود که روز گذشته به نقل از معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی روی خروجی یکی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت.
محمدسعید ایزدی درباره جزئیات این مطلب، از تهیه نقشه‌ ممنوعیت ساخت‌وساز بر روی گسل‌های ١٠ شهر کشور خبر داد و گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز حمایت خود را اعلام کرده و قرار شده منابع آن را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم با کمک مرکز زلزله‌شناسی این نقشه‌ها را تهیه و به شهرها ابلاغ کنیم.
به گزارش شهرآرا، مشهد هم یکی از این شهرهاست که به گفته رئیس دفتر منطقه شمال شرق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، قرار است تا پایان سال نقشه پهنه‌های پرخطر آن تهیه شود و پس از تهیه این نقشه، ساخت‌وساز بر روی گسل‌های این شهر ممنوع می‌شود.
محمدرضا مهردوست گفت: مطالعات مربوط‌به دقیق‌شدن گسل‌های مشهد در‌حال‌انجام است؛ همچنین در فاز بعد حریم مربوط به گسل‌ها مشخص خواهد شد که در نتیجه تا پایان سال ضوابطی داده‌شده تا ساخت‌و‌ساز در حریم گسل باضابطه انجام شود؛ برای مثال در فاز اول که قائل به برخورد تند نیز نیستیم، قرار است مدرسه، بیمارستان، ساختمان‌های با جمعیت بالا و ساختمان‌های بلندمرتبه در حریم گسل‌ها ‌ساخته نشود.وی با بیان اینکه این ضوابط قرار است از‌طریق وزارتخانه ابلاغ شود، افزود: در ابتدا قرار بود برای پنج شهر تهران، مشهد، کرمان، تبریز و اصفهان، مطالعات گسل‌ها انجام شود، اما با‌توجه‌به زلزله‌های چند وقت اخیر تعداد شهرهایی که باید مطالعات گسل‌ها برای آن‌ها انجام شود، به عدد ١٠ رسیده است.
مهردوست ادامه داد: از اردیبهشت‌ امسال و به‌دلیل زلزله‌ای که در مشهد اتفاق افتاد، شورای عالی شهرسازی به وزارت راه، مسکن و شهرسازی دستوری را ابلاغ کرد و طبق آن مقرر شد که این مطالعات انجام شود.وی اضافه کرد: به‌تبع این دستور، دیگر دستگاه‌ها مانند سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی، اداره کل راه و شهرسازی استان و سازمان زمین‌شناسی، تیم کارشناسی‌ای به مدیریت استانداری و اداره کل راه و شهرسازی استان برای تهیه این نقشه تشکیل داده‌اند.

جلوگیری از ساخت‌وساز روی گسل جنوبی مشهد
رئیس دفتر منطقه شمال شرق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره گسل جنوبی مشهد نیز بیان کرد: بخش مهمی از ساخت‌و‌سازهای مشهد در جنوب و منطقه ٩ در نزدیکی گسل قرار دارد که امیدواریم با انجام مطالعات و ابلاغ این ضوابط، این ساخت‌وسازها انجام نشود.
مهردوست با بیان اینکه در شمال، شرق و غرب مشهد نیز گسل وجود دارد، اضافه کرد: این ضوابط کمک می‌کند تا ساخت‌و‌ساز بر‌اساس نکات ایمنی انجام شود. هرچند که ممکن است گسلی که در نیشابور قرار دارد، زلزله‌ای تخریبی در مشهد به بار آورد، اما بر‌اساس این آیین‌نامه نباید نزدیک گسل ساخت‌و‌ساز انجام شود. وی با بیان اینکه زمان احداث ساختمان‌ها در جنوب مشهد، مطالعات کامل نبوده و نمی‌توان درخصوص تعداد ساختمان‌ها، مدارس یا … که بر روی گسل ساخته شده‌اند، آماری داد، درباره نزدیکی شهرک سلامت به گسل جنوبی مشهد اظهار کرد: درواقع ساختمان‌های سازمان علوم پزشکی زمانی ساخته شده است که مطالعاتی انجام نشده بود. این دستور‌العمل و ابلاغیه‌ها تازه به وجود آمده، ضمن اینکه گسل جنوبی مشهد هنوز برای کارشناسان ناشناخته بوده و مطالعات آن به‌تازگی در‌حال انجام است.

ساخت‌و‌ساز با دقت و نظارت در شهرک
مهردوست ادامه داد: نمی‌توان به دستگاهی ایراد گرفت که کارش را در گذشته انجام داده است. ضمن آنکه سازمان علوم پزشکی ساختمان‌های بیمارستان را با نظارت و دقت بالایی ساخته است و شاید این نزدیکی با گسل خیلی خطرساز نباشد.