fiber_manual_recordنقش‌آفرینی فناوری های نوین ساختمانی در شکل گیری و توسعه شهرهای مدرن در کشور14 بهمن 1395

به گزارش ستاد خبری چهارمین همایش فن آوری های نوین ساختمانی، دکتر «منصور قلعه‌نویي» به کارگیری فناوری های نوین در صنعت ساختمان را همراستا با توسعه پایدار عنوان و اضافه کرد: در شرایط کنونی کشور مهم‌ترین ضرورت استفاده از این فناوری‌ها به دلیل نقش مهم آن در توسعه پایدار است.

وی افزود: سرعت ساخت بالاتر نسبت به روش‌های سنتی موجب می‌شود تا بتوان در زمان کمتر تعداد واحدهای بیشتری را آماده بهره‌برداری نمود، از سویی دیگر توجیه اقتصادی نهفته در این سیستم‌ها به دلایل مختلفی از جمله سبک‌سازی و استفاده از مصالح کمتر، بازگشت سریع‌تر سرمایه (به دلیل سرعت ساخت بالا)، قیمت تمام شده مناسب‌تر اغلب این فناوری‌ها، همچنین مسایل مربوط به صرفه‌جویی در مصرف انرژی در دوره‌های ساخت و بهره‌برداری و …، بیانگر الزام استفاده از آن ها در صنعت ساختمان کشور می‌باشد.

همچنین کمک به حفاظت از محیط زیست نیز در شرایط کنونی ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین صنعت ساختمان در کشور را یادآور می‌شود.

دانشیار گروه عمران دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به استفاده از این فناوری ها در کشورهای اروپایی و نقش آن در شکل گیری و توسعه شهرهای مدرن، اظهار کرد: توجه متولیان ساخت و ساز کلیه دستگاه های اجرایی عمرانی به ویژه شهرداری ها در کلان‌شهرها به استفاده از فناوری‌ها‌ی نوین و بها دادن به آن‌ها، می‌تواند باعث نقش‌آفرینی این فناوری‌ها در شکل گیری شهرهای مدرن در کشور شود.

وی تصریح کرد: شرایط حال حاضر کشور به ویژه نیاز بالا به مسکن، استفاده بیشتر از فناوری‌ها‌ی نوین ساختمانی را می‌طلبد، اما به دلایل مختلف تاکنون، میزان توجه و استفاده از این سیستم‌های ساخت، مطابق با ظرفیت آن‌ها و نیاز موجود در کشور نبوده است که از مهم‌ترین دلایل آن می توان به شناخته نشده بودن این روش‌ها، در سطوح مختلف دست‌اندرکاران و مخاطبان بازار ساخت و ساز می‌باشد.

دانشیار گروه عمران دانشگاه فردوسی مشهد بیشترین آسیب وارده به صنعت ساختمان را متوجه ضعف در امور آموزشی و فرهنگی عنوان کرد و افزود: متاسفانه بسیاری از مهندسان شناخت چندانی از فناوری‌های نوین ندارند و این آسیب در حوزه شناخت عمومی مردم جدی‌تر به نظر می رسد.

وی خاطرنشان کرد: حتی بسیاری از ساکنان مجموعه‌های ساخته شده با استفاده از این فناوری‌ها، با ویژگی‌های مثبت و مزایای فناوری‌های نوین آشنایی ندارند و در برخی موارد مانند هزینه پایین‌تر و سبک‌تر بودن سازه را به عنوان نقطه ضعف این فناوری ها تلقی می‌کنند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه تقویت نظارت بر فعالیت شرکت‌های ساختمانی و سازه‌های در حال ساخت در این روند ضروری است، ادامه داد: خوشبختانه وضعیت آیین‌نامه‌ها نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته، اما مطالعات شرایط مناطق مختلف کشور به جهت مسال اقلیمی و آب و هوایی به منظور انتخاب صحیح فناوری نوین اقدام چندانی صورت نگرفته و با توجه به پتانسیل‌های فراوان این حوزه، جذب سرمایه‌گذاران برای ورود به این بخش نیز اندک بوده است.

دکتر قلعه نوی با تأکید بر نقش دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در فراگیری بکارگیری فناوری‌های نوین ساختمان، ادامه داد: مهم‌ترین وظیفه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در این زمینه، تربیت مهندسان و کاردان‌های کارآموخته و آشنا به این فناوری‌ها می‌باشد که از دو جهت حائز اهمیت است؛ نخست از نظر کیفی به منظور ساخت سا‌زه‌های با کیفیت و دوم از جنبه مسایل فرهنگی، وجود این افراد کمک شایانی به ایجاد شناخت و جلب اعتماد عموم مردم و متقاضیان مسکن می‌نماید.

ضمن اینکه گسترش تحقیقات در زمینه‌های گوناگون از جمله اقلیم‌سنجی فناوری‌های نوین، امور سازه‌ای، مدیریتی، زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و … از اهمیت بالایی برخوردار است.